Недела на контрацепција: Северна Македонија со ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Во рамки на одбележувањето на Недела на контрацепција од Македонската асоцијација на гинеколози велат дека Република Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни...

Забрчанец: Ако го блокираат „Отворен Балкан“, Милошоски и Мицкоски стануваат противници на три народи и три држави

Неодговорно и на штета на граѓаните и на бизнис секторот е блокирањето на договорите од „Отворен Балкан“ од пратеникот Милошоски, изјави Националниот координатор за Отворен Балкан...

Вешти лица за убиството на Денис Тот: Причина за смртта е повреда на почетен дел од рбетниот мозок

Со сведочење на вештите лица Александар Станков и Рената Јанкова од Судска медицина при Медицинскиот факултет во Скопје, денеска продолжи изведувањето на доказите на обвинението за...

Превенирањето на енергетската криза централна тема во септемвриската агенда на Владата

Судејќи според последните изјави за резултатот од средбите во Грција и Бугарија, Македонија, во соработка со соседите, ќе го преживее „струјниот удар“ кој го прогнозираат енергетските...

Маричиќ-Вархеји: Реформите продолжуваат, сите да застанат зад европската иднина на земјата

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел имаше состанок со комесарот на ЕУ за соседство и проширување Оливер Вархеји, на кој разговараа за процесот на скрининг,...

Маричиќ: Државниот завод за статистика се подготвува за попис на земјоделство во 2023 

Заменик претседателот на Владата за европски прашања и главен преговарач со ЕУ Бојан Маричиќ, на денешниот скрининг состанок за поглавјето Статистика, кој се одржува во Луксембург, најави дека после пилот...

Бектеши за владините мерки за енергетската криза: Ќе нема поддршка за рудници, казина и банки, ќе има за угостители и хотелиери

Министерот за економија, Крешник Бектеши, осврнувајќи се на владините мерки за енергетската криза, денеска рече дека угостителите и хотелиерите ќе добијат поддршка, а рудниците, казината, банките...

РКЕ: Обврската за испорака на парно е до издавање на лиценца на нов вршител на дејноста

Обврската за вршење јавна дејност регулирано производство на топлинска енергија престанува со денот на издавање на лиценца, во случајов нов вршител на дејноста, велат од Регулаторната...

Сали: 560 ковид-пациенти биле третирани со хемофилтрација во Клиниката Жан Митрев, мора извештај за секој поединечен случај

Мора да се напише извештај за секој поединечен случај. Да бидеме  реални, 560 предмети ќе ни одземат доволно време, за на јавноста да ѝ дадеме конечен...

Комора на приватно здравство: Да се објави оглас за ангажирање на лекари во новите ковид амбуланти

Комората на приватно здравство при Сојузот на стопански комори на Македонија реагира на одлуката на Комисијата за заразни болести, матичните лекари да дежураат во новите ковид...

Иницијативата „НаТочак“ одбележува 10 години: „Скопје Велоград“ е сè уште визија, а не реалност

Во пресрет на одбележувањето на 10 години постоење што ќе се одржи в сабота на плоштадот „Македонија“, граѓанската иницијатива „НаТочак“ соопшти дека во изминатата деценија има...

Забрчанец за белградска „Политика“: Регионалното поврзување решава енергетска криза за 12 милиони граѓани

На почетокот на септември, Белград беше домаќин на првиот меѓународен саем на вино, храна и туризам во организација на „Отворен Балкан“. Во таа прилика, лидерите на...

Интервју со фармаколог д-р Никола Лабачевски: Регулативата за клиничките испитувања во Македонија е построга и од европската

Доколку има позитивно мислење на Етичката комисија и Комисијата за клинички испитувања, се добива одобрение за изведување на клиничкото испитување. Пациент не смее да биде вклучен во...

Каранфилова-Пановска: Почетокот на преговорите е мерило колку сме кадарни како држава

За францускиот предлог , неговата суштина и дали тој беше добро искомунициран со јавноста, потенцијалите да го дополаризира општеството и да го втурне во нова спирала...

Намалете малку од „режиските“ трошоци и направете повеќе за гладните и понижените во светот, направете повеќе за мирот и човековите права

Меѓународен ден на мирот, 21 септември… Освен декларации и пригодни изјави, колку и да се тие остри, самокритични и искрени или дипломатски и завиени во „неутралност“,...

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона Стругар Митевска, е годинaшниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Одлуката денеска...

„Егзит“ хепенинг вечерва во Струмица во рамки на регионалниот Фестивал на храна и вино во „Отворен Балкан“

Струмица вечерва е домаќин на регионалниот Фестивал на храна и вино, во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“. По успешната реализација на првиот Меѓународен саем за вино,...

Научниците предупредуваат: Изумирање на човештвото од климатските промени е недоволно сериозно сфатено

Катастрофалните исходи од климатските промени, како што е изумирање на човештвото, не се сфаќаат доволно сериозно меѓу научниците, покажа новата студија. Нејзините автори велат дека последиците...

Македонија недоволно се подготвува за климатските промени, сметаат земјоделски експерти

Скопскиот, полошкиот и струмичкиот регион ќе се најдат на удар на климатските промени вели анализата за идни климатски екстреми во која се претставени проекциите за тоа што би...