Четири факултети и 10 основни и средни училишта ќе бидат целосно пристапни за лица со попреченост

Mинистерството за образование и наука (МОН) посветено работи на обезбедување инклузивно образование. Образовните институции треба да бидат целосно пристапни и достапни и затоа, денеска на 3...

Судијата Трпков реизбран за претседател на подружницата на судии од Основниот суд Скопје при Здружението на судии

Подружницата на судии на Кривичниот суд Скопје на денешната седница повторно го избра судијата Илија Трпков за претседател. Реизборот на судијата Трпков, како што информираат, е...

Потпишан протоколот за взаемно признавање на овластен економски оператор со Република Србија

Денес, на граничниот премин Прешево, директорите на Царинските управи на Република Северна Македонија, г-ѓа Славица Кутиров и Република Србија г. Бранко Радујко, потпишаа Протокол за взаемно...

(Видео) Битиќи-Абазовиќ: Црна Гора треба да ги поддржи сите регионални иницијативи вклучително и „OPEN BALKAN“

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска престојува во посета на Црна Гора , каде низ средби со државно-владиното раководство се разговара за интензивирање на соработката...

Средба Османи – Донфрид

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес на маргините на Министерскиот состанок на НАТО, во Рига оствари билатерална средба со помошник државниот секретар на САД за...

Шаќири: Буџетот на МИОА за 2022 изнесува 1.323.684.000 денари

Министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири денеска го презентира Предлог-буџетот на Министерството за информатичко општество и администрација за 2022 година, кој изнесува 1.323.684.000 денари, од...

Вакцините штитат од смрт од КОВИД-19, различно се ефективни во спречувањето хоспитализација

Истражување за ефектите на вакцините против КОВИД-19 кај македонската популација покажува дека нема големи разлики меѓу вакцините од различни производители во спречувањето тешка болест и смрт,...

Германски епидемилог: „Омикрон“ е можеби Божиќен подарок кој може да го забрза крајот на пандемијата

Новиот сој на коронавирусот Омикрон би можел да се покаже како Божиќен подарок под услов да предизвикува поблага клиничка слика , тврди германски епидемиолог. Неговата изјава...

Дел од скопско Дебар Маало без вода

Без вода денеска од 12:05 часот се корисниците од улицата „Орце Николов“ на потегот помеѓу „Ѓорѓи Пулевски“ и „Рузвелтова“ во Дебар Маало во Општина Центар. Како...

Република Северна Македонија се најде на мапата на голем број на инвеститори во обновливи извори на енергија

Преку инвеститорите како што се Akuo Energy и WPD се надевам дека ќе придонесеме за намалување на бројот на миграција кај младата популација и дека младите...

Концерт „Хераклеа“ 2021,фото Кети Талевска Бакревска

„Фолтин“, од Хераклеја 1996, до Хераклеја 2021: Многупати губевме нерви, губевме надеж, но тоа беше само антиклимакс во епопејата со првиот албум

Музичари, перформери, саунд алхемичари… Kако и да ги наречеме „Фолтин“, нивната музика да ја дефинираме како ворлд мјузик, синергија на звук, текстовите-активна метафора на суштински емоции,...

Едмонд Адеми: Во 202З граѓаните на земјите во Отворен Балкан ќе патуваат без гранични контроли

Какви промени во квалитетот на секојдневието носи иницијативата Отворен Балкан? Одговри побаравме од советникот за надворешна политика на премиерот и координаторот во Владата на иницијативата Отворен...

Ванчо Узунов: Моќни сили се спротивставуваат на идејата за целосно регионално економско поврзување на Западниот Балкан

Отворен Балкан, Берлински процес, ЦЕФТА и многу други инцијативи се обидуваат да ја мобилизираат соработката во регионот во функција на неговиот социо – економски напредок. Што...

Прво европската агенда а потоа останатото!

Пишува: Нано Ружин Во политиката постојат политиканти и политичари-државници. Разликата помеѓу нив е што „политикантот размислува за идните избори  додека државникот за идните генерации и државата“,...

Почина македонскиот актер Славиша Кајевски

Од Македонскиот народен театар соопштуваат дека македонскиот актер Славиша Кајевски трагично го загубил својот живот. Кајевски е роден на 01 февруари 1982 г, во Скопје. Дипломира...

Кери во ОАЕ на потпишување регионален договор за чиста вода и енергија

Специјалниот претставник на американскиот претседател за климата, Џон Кери ќе отпатува за Обединетите Арапски Емирати, каде ќе присуствува на церемонија за потпишување Проект Просперитет, регионална  соработка во...

Претставничкиот дом на Конгресот ја изгласа програмата на Бајден за социјална заштита и за борба против климатските промени

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го усвои законскиот предлог на администрацијата на претседателот Џо Бајден за доделување 1,750 милијарди долари за социјална заштита и борба...

Претставници на речиси 200 земји на КОП26 се договорија да ја забрзаат борбата против затоплувањето

Претставниците на речиси 200 земји на климатската конференција КОП26 во Глазгов синоќа усвоија договор за забрзување на борбата против глобалното затоплување, без да се осигура дека...

Главни приоритети на КОП26: Ограничување на температурата и намалување на емисиите на јаглерод диоксид

Наредните денови на Конференцијата на Обединетите Нации (ОН) за климатски промени КОП26 во Глазгов, ќе се дебатира за нацрт-договорот со која се повикуваат земјите да ги...